Fakta

Péče o boty – Základní pravidla. Jak o svou obuv pečovat?

Potrpíte si na kvalitní obuv, ale nejste si jisti, zda se o ni dokážete řádně starat tak, aby vám co nejdéle vydržela? Vůbec nezáleží na tom jakou obuv preferujete, zda klasickou či spíše sportovní, koženou či semišovou, drahou nebo levnou. Každá bota si zaslouží lásku a pečlivost a pokud budete dodržovat základní pravidla péče o boty, velmi rychle se naučíte jak o svou obuv pečovat a ona se vám za to odmění svou dlouhou životností. Tak pojďte, velice rádi vám ukážeme, jak se o svou obuv starat.

Rada 1. Ošetření obuvi ochrannými prostředky

Pravidelně svou obuv ošetřujte vhodným ochranným prostředkem. Pamatujte, že i obuv má svou paměť a pečlivé ukládání je snazší než obnovování. Proto před prvním použitím důrazně doporučujeme ošetřit botu kvalitním ochranným prostředkem, tak abyste své obuvi poskytli maximální ochranu před vlhkostí a nečistotami. Již tímto krokem prodlužujeme životnost obuvi a zachování jejího původního vzhledu po mnohem delší dobu.

Kolik je různých typů obuvi a jejích povrchů, tolik je i možností jak ji ochraňovat, ale i tyto způsoby lze rozdělit a to do dvou skupin:

Péče o boty - balzámy na základě včelího vosku
Pro hladkou kůži a koženku
– balzámy na základě včelího vosku –
Péče o boty - vodoodpudivé spreje
Pro vlněné a jemné materiály (semiš, nubuk, plátno, vlákno) 
– vodoodpudivé spreje –

Během používání obuvi by měl být postup ošetření pravidelně opakován po každém vážném namočení a sušení.

Rada 2. Lžíce na boty a neutažené tkaničky

Použijte lžíce na boty
Lžíce na boty

Nezapomínejte používat lžíci na boty a vždy si rozvazujte tkaničky. Díky tomu zůstanou dírky pro tkaničky a horní část boty neporušené. Aby nedošlo k narušení systému podpory paty, používejte vždy při obouvání speciální lžíci na boty.

Rada 3. Vyhněte se navlhčení obuvi

Vyhněte se navlhčení obuvi
Sušení obuvi

Kdykoliv se vám obuv namočí či navlhne, jsou její švy a lepené švy oslabeny, což vede k jejich předčasnému poškození. V důsledku nadměrné vlhkosti materiálu bude obuv postupně blednout a její ostatní prvky mohou být obarveny. Pokud tomuto znehodnocení chcete předejít, řiďte se Radou 1.

Rada 4. Čištění obuvi

Čištění obuvi musí být prováděno pomocí jemných čisticích prostředků, které čistí nečistoty a nepoškozují ani nezbarvují materiál obuvi. Tyto prostředky naleznete ve 2 provedeních:

Kapalina na boty
Kapalina
Pěna na boty
Pěna

Různé kartáče a nástroje nejsou vhodné pro všechny materiály! Zvláštní pozornost věnujte tomu, aby čisticí prostředek nebo kartáč, který byl použit, neobcházel doporučení výrobce. Mohlo by se stát, že byste si mohli trvale poškodit materiál boty.

Rada 5. Mytí obuvi

Péče o boty - vyčištění v pračce
Boty v pračce

Velmi důrazně nedoporučujeme snažit se obuv vyčistit v pračce! Tento postup má nepříznivý účinek na materiál těla a vede k oslabení lepených švů a ke vzniku stop po lepidle. Zároveň tento postup péče o boty může vést k roztavení jedné z tělních barev a zbarvení ostatních.

Rada 6. Vaše boty řádně osušte

Pamatujte, že sušení bot by mělo probíhat výhradně při pokojové teplotě. Nikdy nesušte boty na přímém slunci nebo v blízkosti zdrojů tepla. Rozbalte boty, vložte do nich dřevěné nebo plastové držáky formulářů (pokud nemáte nic se neděje) a zbývající prázdná místa „vyplňte“ měkkým papírem, nejlépe novinami.

Péče o boty - Osušení novinami
Papír pohlcuje veškerou vlhkost

Papír pohlcuje veškerou vlhkost a držáky formulářů pomohou zachovat původní tvar vaší boty. Když papír absorbuje dostatek vlhkosti, vyměňte jej za nový. Po vysušení přejděte zpět k Rada 1.

Rada 7. Udržujte hygienu uvnitř boty

Péče o boty - antibakteriální sprej
Antibakteriální sprej

Občas vyvěrejte své boty na čerstvém vzduchu. Používejte také antibakteriální deodoranty do bot, které eliminují nejen nepříjemný zápach potu, ale také brání růstu bakterií.

Rada 8. Nenoste stejný pár bot každý den

Při běžném používání obuvi, jeho tělo během dne absorbuje tolik vlhkosti z našich nohou, že bude trvat alespoň jeden den, než úplně vyschne. Tudíž, pokud máte příležitost, zkuste nosit každý den jiné boty – nechte je „odpočívat“ a přirozeně vyschnout (při pokojové teplotě). 

Tím se prodlouží nejen životnost obuvi, ale také se zachová její estetický vzhled po delší dobu. Informace o tom, jak vysušit boty, najdete v odstavci Rada 6.

9. Skladování obuvi mimo sezónu

Správné skladování obuvi prodlužuje její život. Chcete-li boty odložit do příští sezóny, důkladně je očistěte, vysušte, ošetřete ochrannými prostředky a vyvětrejte na čerstvém vzduchu. Poté je nechte na suchém, dobře větraném místě. Neskladujte boty v plastových sáčcích, vezměte hadry nebo originální krabici od bot.

Jak jsme řekli na začátku, správná péče o boty je jednoduchý, ale zodpovědný úkol.


Váš U-Star.cz