Fakta

Historie firmy Converse

100 LET

ZNAČKY CONVERSE

Styl nezávislosti a svobody!

Historie firmy Converse – klasická story o dosažení úspěchu v Americe

Málokterá jiná módní firma prošla tolika pády, aby se vzápětí vždy vrátila na vrchol. Všechno přitom začalo nenápadně – před sto lety obchodník Marquis M. Converse z městečka Malden v americkém Massachusetts vyrobil svou první botu. Legendy praví, že na počátku byla nešťastná náhoda. Marquis uklouzl a zranil při tom sebe i svého oblíbeného poníka jménem Seabiscuit. A tak ho napadlo vyrábět boty s gumovou protiskluzovou podrážkou.

Psal se rok 1908 a pan Converse otevřel v Massachusetts továrnu nazvanou Converse Rubber Shoe Company. Ta zprvu vyráběla zmíněné gumové podrážky, od roku 1915 se však zaměřila na výrobu tenisové obuvi a od ní plynule přešla k výrobě bot pro basket. A tady se začíná psát legenda. Rok 1917, rok kdy světlo světa spatřily Converse All-Star. Neskutečně inovátorské boty, které přinesly do tehdy mladého sportu -basketbalu- spoustu nových prvků a nápadů. S rostoucí popularitou tohoto sportu vzrůstala také oblíbenost značky Converse. V 50. letech se z plátěnek od Converse stal doslova kult! Koncem 60. let už měla značka Converse zhruba devadesáti- procentní podíl na trhu s basketbalovou obuví.

Za největší triumf firmy Converse se dá považovat tah s populárním basketbalistou Chuckem Taylorem, který All-Stary nosil jako své nejoblíbenější boty. Converse Chucka Taylora nechá navrhnout boty, které by podporovaly flexibilitu sportovců a zpevňovaly nohu. Tyto sneakery (tenisky) s názvem Chuck TaylorAll-Stars a s Taylorovým podpisem se zakrátko staly hitem a brzy je začalo nosit až 75% hráčů NBA.

Chuck taylor - blog U-star

Spojení Converse a Chuck Taylor se ve světě sneakers stalo nerozdělitelným.

Converse coby jeden z prvních výrobců tenisek na světě a Chuck Taylor coby basketbalová superstar své doby.

Dnes již nejsou boty Converse Chuck Taylor samozřejmě určené pouze na basket, ale dají se vzít na jakoukoliv příležitost. Díky svému neotřelému designu a pohodlnému, kvalitnímu materiálu se z bot Converse stal i nepostradatelný módní doplněk.

V padesátých letech se staly „poznávacím znakem“ mladistvých rebelů. Ladily s nejrůznějšími styly oblékání, reprezentovaly nezávislost a odpor ke konvencím. Navíc své majitele stejně jako předtím sportovce lákaly k úpravám – na jednobarevné plátno se psaly slogany, kreslily obrázky. Converse poskytovaly prostor pro „vyjádření individuality“.

Plátěnky si zamilovali fanoušci rockabilly (na fotografiích je mohli vidět třeba na Jamesi Deanovi), v šedesátých letech je za své vzali hippies, následující desetiletí si je zase přivlastnili punkeři. Converse nosili The Beatles i The Ramones.Jejich popkulturní status odrážel i film – trénoval v nich Sylvester Stallone jako Rocky, stejně tak i John Travolta a spol  na hřištích Rydellu v kultovní Pomádě, barevně se podle nich odlišovaly gangy ve West Side Story.

Kromě kotníkovýchči nízkýchvariant se záhy objevily i modely sahající až do půli lýtek. Vedle klasických plátěnek došlo i na verze z kůže, semiše, vinylu nebo konopí.

Společnost Converse navíc u příležitosti stého výročí zahájila reklamní kampaň, v níž ke své propagaci pod sloganem Welcome to the Converse Century využila i kultovní osobnosti: Jamese Deana, Sida Viciouse ze Sex Pistols, zpěváka Iana Curtise z Joy Division, Green Day nebo spisovatele Huntera S. Thompsona (autora knihy Strach a svrab v Las Vegas).

„Kampaň představuje výjimečné individuality, které si nás za ty roky vybraly. Vyjadřuje duch optimistického rebela, lidí, kteří narušovali status quo,“ říká Geoff Cottrill, marketingový ředitel Converse.

Nejslavnější Conversky jsou navěky All-Stars, avšak tím výčet modelů téhle značky  rozhodně nekončí. Téměř tak populárními se staly i např. basketbalové boty z roku 1986, které nesou název The Weapon. Model The Weapon se dočkal také reedicí, první v roce 2002, kdy v nich přišel na předávání cen Teen Choice Awards samotný Kobe Bryant a druhé v roce 2003 pod názvem The Loaded Weapon. Veškeré modely od Converse se už léta vyrábí v široké paletě barevných provedení a dekorů.

Blog U-Star Converse history

Converse Sport Lifestyl

– obuv byla navržena pro nošení na ulici,v klubech a  školách.

Converse  Basketball Classics

–  představuje přirozený vývoj dědictví  Converse. Zachovávají základní tvar All Star .

Converse Performance Basketbal

–  nová třída obuvi byla navržena pro hru na hřištích i v halách s důrazem na pohodlí, ochranu a styl.

Chuck Taylor All Star

–  také známé jako „Chucks“, „Cons“, „Conies“ jsou boty, které to všechno začaly. Chuck Taylor All Star jsou idolem Ameriky, prodalo se jich přes 750 milionů párů ve 144 zemích.

Converse Re-Issue

– boty, těžící z archivu společnosti, jsou autentickou ukázkou klasické sportovní „performence“ obuvi, která pro současného spotřebitele znamená čistotu  amerického sportu z minulého století. Converse re – Issue představují novátorskou obuv nošenou námi uctívanými hrdiny, kteří změnily historii sportu.

Jack Purcell

– klasický tvar bot z r. 1935, s kovovým páskem ve tvaru Smile na přední části bot. Světový hit získal větší popularitu než obuv pro badminton z 30tých let a byl nepostradatelný pro tehdejší hvězdy Hollywoodu a „bad boys“.

Converse One Star

jsou populární u skateboardové a surfařské komunity jako retro a  alternativní životní styl, který reprezentuje originalitu a individualitu. Boty One Star, vytvořené v r. 1970, odstartovaly éru nošení veškerých stylů obuvi pro takzvané „Indie“ sportovce – individuality, jejichž životní styl a sport jdou ruku v ruce s kreativitou, fantazií a sebevyjádřením.

Limitovaní edice od Johna Varvatose

– je výsledkem spolupráce firmy Converse s tímto světově proslulým americkým módním návrhářem, který se o tuto značku vášnivě zajímal. Limitovaná edice má všechny znaky nejoblíbenějších vzorů, jako jsou Chuck Taylor All Star a Jack Purcell.